Konference
NAD SKLENĚNÝM STROPEM 2021
24. června 2021|13 hod.
Opero – konferenční a coworkingový prostor
Milé Pražanky, milí Pražané, kvůli své závislosti na mezinárodním cestovním ruchu, Praha už rok a půl finančně krvácí a ještě chvíli bohužel krvácet bude. Koronavirus nám mimo jiné ukázal, že města resilientní vůči náhlým krizím a města ekonomicky trvale udržitelná se nezaměřují jen na rozvoj jednoho hospodářského segmentu, ale na rozvoj více segmentů s vyšší přidanou hodnotou. Proto se Praha musí soustředit na rozvoj vzdělanosti a podnikání v oborech vyžadujících vysokou profesní kvalifikaci. Když se ale podíváme na to, jak v současné době podnikání v těchto oborech v Praze vypadá, musí nás zarazit jedna věc: obory IT a STEM, ty nejvíce tržně ceněné, jsou drtivě doménou mužů. Ženy jsou statisticky výrazně podreprezentovány ve vedení firem, a pokud jsou, věnují se spíše úzkému okruhu agend: marketingu nebo personalistice. Stejně tak jsou dívky dlouhodobě podreprezentovány v odborných středních školách a oborech, které se na IT a moderní technologie zaměřují. I přesto, že výsledky dívek a chlapců v testování matematické gramotnosti na základních školách jsou víceméně shodné.Co za touto nerovnováhou stojí? Budujeme naši společnost i ekonomiku tak, že jsou ženy a muži už od mládí škatulkováni do určitých rolí? Neztrácíme tak něco podstatného? Nestojí takové škatulky naši ekonomiku víc, než kdybychom každému umožnili rozvíjet jeho zájem a nadání bez ohledu na gender?
To jsou otázky, na které by nám měly pomoci odpovědět účastnice a účastníci konference „Nad skleněným stropem“. Za jejich účast jim mnohokrát děkuji a budu se těšit i na další setkání nad tímto ekonomicky kruciálním tématem!
Vít ŠimralČlen Rady hlavního města Prahy s gescí školství, sportu a podpory podnikání

PROGRAM
13:00 Úvodní proslovy
Věra Jourová (místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost)
Markéta Gregorová (europoslankyně)
Vít Šimral (Radní pro vzdělávání)
Jitka Schmiedová (European Women on Boards)
14:00 Kulatý stůl: Dožijeme se rovných šancí?
Adéla Šípová, Piráti
Barbora Urbanová, STAN
Eva Kavková, Zelení
Petr Pavlík,ČSSD
15:00 Přestávka

15:30 Sekce A: Busines
Linda Štucbartová (Diversio)
Dita Formánková (Czechitas)
Vanda Wolfová (Google)
Alena Barnová (Ženy v byznysu)
Lenka Žlebková (Prague Congress Centre)
16:30 Sekce B: Vzdělávání a příklady z praxe
Lenka Mrázová (Pražská plynárenská)
Senta Čermáková (Deloitte)
Jitka Kmentová (Gymnasium Na Zatlance)
Michal Kaderka (Učitelská platforma)
Jitka Schmiedová

Ředitelka představenstva European Women on Boards, členka představenstva Odyssey
Jitka Schmiedová se v roce 2010 připojila k Muriel Anton jako jedna z prvních mentorek Odyssey - nově vzniklého programu mentoringu a leadershipu pro ženy v podnikání. Jitka má bohaté zkušenosti s mentoringem i s řízením diverzity a inkluze ve velkých společnostech. Jitka je odbornicí na lidské zdroje s více než 20 lety mezinárodních zkušeností. Během své kariéry zastávala pozice ředitelky lidských zdrojů v různých odvětvích, zemích a kulturách. Působila v představenstvech a výkonných výborech několika společností. Několik let byla zvolena mezi 25 nejlepších žen České republiky (Hospodářské noviny) a nedávno také jednou z nejvlivnějších žen na českém trhu (Forbes). V současné době působí v Praze.
„Pokud věříte sami sobě, inspirujete ostatní, aby si věřili také.“
Michal Kaderka

Učitelská platforma, zakladatel
Vystudoval PedF UK, aprobaci dějepis – ZSV pro II. i III. stupeň. Od roku 1998 do roku 2008 pracoval pro Lauderovy školy při Židovské obci v Praze a od roku 2010 učí na pražském Gymnáziu Na Zatlance. Zabývá se výukou mediální gramotnosti a je autorem rozcestníku pro mediální výchovu www.svetmedii.info, za který získal v roce 2019 ocenění Domino od Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV) za nejlepší digitální výukový zdroj. Mediální výchovu učí i studentky a studenty pedagogických oborů na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2017 s dalšími učiteli založil a vede Učitelskou platformu, která sdružuje aktivní učitele od mateřinek po vyšší odborné a umělecké školy a jejím cílem je kvalitativní změna ve vzdělávání. Aktuálně má Učitelská platforma 1200 členů a sehrala velmi důležitou roli při loňském uzavření škol, kdy pomohla tisícům učitelům přejít do on-line výuky.
„Před sedmi lety byla vládou přijata velmi kvalitní strategie digitálního vzdělávání do roku 2020, ale jak už to u nás bývá, zůstala jen na papíře. Covidem a následným uzavřením škol se však učitelky a učitele digitálně vzdělaly v takové míře, o které se autorům strategie ani ministerstvu nezdálo.“
Markéta Gregorová

europoslankyně
Členka Pirátské strany. Do Evropského parlamentu byla zvolena v 9. volebním období. Zde společně s kolegy založila Delegaci evropských pirátů v Evropském parlamentu, která se stala součástí Skupiny zelených / Evropské svobodné aliance. Je místopředsedkyní Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest (DEPA), členkou Výboru pro mezinárodní obchod (INTA), Delegace v Parlamentním výboru pro partnerství EU-Arménie, ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ázerbájdžán a v Parlamentním výboru pro přidružení EU-Gruzie (DSCA) a koordinátorkou Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Mezi její hlavní témata patří lidská práva, hybridní hrozby včetně dezinformací a kybernetické bezpečnosti a region východního partnerství se zaměřením na jeho vztahy s EU a Ruskem.
„Teoreticky a před zákonem jsme veškeré bariéry pro rovné šance odstranili - přesto se nedá říct, že bychom rovné šance skutečně měli. Odhalujeme, že nerovnost má hlubší společenské důvody. Zatím asi nikdo nemáme kouzelnou formulku řešení, ale prvním krokem vždy bylo uznat problém a mluvit o něm.“
Michal Berg

Český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených, předtím v letech 2016 až 2018 místopředseda strany, člen představenstva European Green Party, a od roku 2014 také zastupitel města Vsetína. Jeho celoživotním zájmem je sport ve všech podobách, na vysoké škole založil společnost eSports.cz, pracoval pro magazíny hokej.cz nebo fotbal.cz. V sezoně 2006-2007 působil jako tiskový mluvčí a media manager české hokejové reprezentace. Lokální politiku provozuje převážně v rámci základní organizace Strany zelených, resp. Koalice pro otevřený Vsetín, je členem spolku Vsetínské fórum.
Monika Shaw Salajová

Zakladatelka a 1. místopředsedkyně hnutí SEN 21. Je absolventka magisterského oboru European Politics na University of Glasgow. Pracovala pro Evropský parlament, působila jako volební manažerka pro skotské Liberální demokraty a asistentka britského europoslance. Aktuálně se věnuje politickým kampaním, vedla například senátní kampaň Michaely Tejmlové nebo Lenky Koenigsmark. Za kampaň pro senátora Václava Lásku vyhrála v roce 2021 Reed Award prestižního amerického časopisu Campaigns & Elections. Tento rok sama kandiduje na starostku Prahy 5. Máma dvou malých synů, která věří v solidární a férovou společnost, v níž mají všichni rovné příležitosti.
Ing. Lenka Žlebková

Generální ředitelka Kongresového centra Praha
Ing. Lenka Žlebková se pohybuje v oblasti kongresové turistiky už od roku 2008, kdy byla zvolena členkou představenstva a později v roce 2010 jmenována ředitelkou Prague Convention Bureau. Za její působení v této organizaci se podařilo posunout Prahu na kongresovém žebříčku světových destinací dle ICCA databáze z 19. místa na 10. místo nebo získat kandidaturu Prahy na prestižní kongres Mezinárodní kongresové asociace ICCA, který se v roce 2017 konal právě v Kongresovém centrum Praha, kde v roce 2016 nastoupila na pozici obchodní a marketingové ředitelky. Zároveň od října 2016 působí jako místopředsedkyně představenstva Prague Convention Bureau. Na postu generální ředitelky KCP pracuje od března 2020. Mimopracovní život věnuje svým třem synům a manželovi. Miluje hudbu, tanec a zpěv. Dovolenou ráda tráví ve svých rodných Beskydech.
„Ženy jsou velmi schopné, pracovité a snaživé bytosti, jen potřebují podpořit v sebedůvěře, aby jich na TOP manažerských pozicích bylo více. Situace se nicméně zejména v našem oboru služeb začíná zlepšovat.“
Dita Formánková

Výkonná ředitelka a zakladatelka Czechitas
Vystudovaná softwarová inženýrka, kdysi dávno analytik, dnes chairwoman a (cheer)leader organizace Czechitas, kterou založila v roce 2013. Ředitelka pro diverzitu a spolupráci s komunitami v Avastu. Baví ji vzdělávání a hledání nových talentů v informačních technologiích a digitálních dovednostech, budování komunity a jejich organizační kultura, podnikání se sociálním přesahem a téma diverzity. Sedí ve správní radě Social Impact International a Česko.Digital.
„Technologie jsou budoucnost. I žen.“
Linda Štucbartová

Diversio
Podnikatelka, zakladatelka projektu Česko-izraelského ženského akcelerátoru a organizátorka 1. Česko-izraelského hackathonu. V roce 2018 a 2019 organizovala ženské podnikatelské mise do Izraele. Je členkou výkonné rady Česko-izraelské smíšené obchodní komory a zároveň vede sekci Věda, výzkum a inovace. Je rovněž členkou Rady pro komercializaci Univerzity Karlovy a hodnotitelkou Technologické agentury. Již více než 10 let se věnuje podpoře žen a propojování akademické sféry a businessu. Jejím nejnovějším koníčkem je projekt Sebevědomé sebeobrany.
„Sněte ve velkém!“
Jitka Kmentová

Gymnázium Na Zatlance
Je ředitelkou veřejného Gymnázia Na Zatlance 11, spolutvůrkyní inovativního školního vzdělávacího programu ALT, podporovatelkou programu rozvoje nadání studentů a oddanou pečovatelkou o vlídné klima školy založeného na respektu, spolupráci a důvěře. Zajímá ji rozvoj ředitelů škol, v programu Ředitel naživo pracuje jako průvodkyně, angažuje se také v platformě NaEdu.
„Děti a mladí lidé jsou nadějí naší společnosti.“
Senta Čermáková

Deloitte
Inovátorka, manažerka a vizionářka. V současnosti je ředitelkou inovačního týmu Deloitte pro Českou republiku a region střední Evropy, kde je odpovědná za vývoj inovativních technologických řešení napříč 18 zeměmi. V regionu Deloitte DCE (Německo, Francie, Luxembursko, Rakousko, Portugalsko, Turecko a střední Evropa) je zodpovědná za aktivaci inovační firemní kultury. Dříve působila ve společnosti Hewlett-Packard v Silicon Valley na pozici globální ředitelky pro zákaznické programy a jako první žena v historii soutěže vyhrála titul Manažer roku 2010. Svou mezinárodní zkušenost využívá pro kultivaci společnosti v České republice – svými projekty jde za hranice technologických inovací a soustředí se stejnou mírou i na inovace sociální. V rámci programu inovačních stáží zapojuje generace mileniálů a Gen Z, ve které vkládá velkou důvěru a opakovaně prokazuje benefit mezigenerační spolupráce. Ve spojitosti s jejími projekty byl Deloitte Česká Republika mnohokrát oceněn jak interně (Deloitte Impact Awards), tak externě např. oceněním TOP Odpovědná firma za edukační projekt Deloitte for Schools. Vzdělávání je také tématem, kterému se věnuje z pozice vysokoškolské učitelky na VŠE CEMS v předmětech Critical Thinking in Business Futurology a Learning: Human, Machine, Organisation.
„Podmínky pro profesní kariéry žen v ČR se za posledních třicet let trvale zlepšují, ale ale zcela vyrovnané s podmínkami mužů ještě nejsou. Společnost od žen očekává starost o rodinu, o děti, i o domácnost, a kvalita a dostupnost služeb v této oblasti v ČR zdaleka není na úrovni Spojených států nebo severských zemí. Gender Gap se ale automaticky odbourává s nástupem Generace Z (dnes 4 až 25-letí). Generace Z je gendrově mnohem více vybalancovaná, a mnohem ochotnější spravedlivě se dělit o výchovu dětí i starost o domácnost.”
Vanda Wolfová

Head of Agency & Domestic market Google Czechia, Slovakia, Romania and Hungary
Vanda Wolfová vede agenturní tým ve společnosti Google, který se stará o spolupráci s agenturami a klíčovými lokálními klienty. Než začala pracovat pro Google, působila 10let jako EMEA regionální ředitelka Ogilvy One v Paříži.
V roce 2000 získala ocenění Žena roku a Hospodářské noviny ji označily za jednu z nejúspěšnějších českých žen v zahraničí. Režisérka Věra Chytilová o ní natočila dokument v rámci seriálu GEN.
Vanda vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a na začátku své kariéry pracovala jako novinářka, později jako mluvčí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Tři roky působila jako viceprezidentka pro Public Relations Association v Česku.
„Ve všem, co v Googlu děláme, ať už jde o vývoj produktů nebo nábor zaměstnanců, vždy klademe důraz na rozvíjení principů rozmanitosti, rovnosti a inkluzivity. V České republice mimo jiné dlouhodobě spolupracujeme s neziskovou organizací Czechitas podporující dívky a ženy v IT oboru. Prostřednictvím naší filantropické odnože Google.org jsme Czechitas podpořili už miliony korun a spolupracujeme s nimi také na na rozdělování grantů českým a slovenským žadatelkám v rámci nového vzdělávacího programu Google Career Certificates."













